Genel Teknoloji

Google yeni yapay zeka laboratuvarını Princeton’a açtı

google-yapay-zeka-Princeton

Google New Jersey üniversite kasabasındaki Princeton Üniversitesi’nin hemen karşısında caddenin karşısında yeni bir yapay zeka laboratuarı açılacak.

Google  bu gelişmelerle yapay zeka alanında liderliği kaptırmaya niyetinin olmadığını gösterdi, AI , yapay zeka alanında başı çeken kişileri ve üniversite araştırmacılarını bir bir bünyesine katıp yoluna hızlı adımlarla devam ediyor.

İki Princeton Üniversitesi profesörü, yıllarca Google ile bilgisayar öğrenimi, bilgisayar bilimi ve yapay zeka alanlarının mevcut verilerden öğrenebilecekleri ve öngörülerde bulunabilecekleri bir makine öğrenimi için çalışmışlardır.

Gmail kullanıyorsanız, Gmail’in e-postalara yanıtlar önerdiği “akıllı yanıt” özelliğinde zaten bunun bir uygulamasını gördünüz.
Yeni laboratuvar, yapay zeka konusunda, öğrencileri, yeni mezunları ve bölgedeki diğer kişileri bulmaktan umut verici fikirler toplamaya odaklanacak, dedi,

Google AI’nin baş işletme sorumlusu Irina Kofman.
“Öğrencilerle konuştuğunuzda ve mutlaka büyük bir şirkette olmayan milletlerle konuştuğunuzda, hiç düşünmemiş olabileceğiniz birçok fikir edinir” dedi. “Bu özel açılışla, bunu yapmaktan büyük heyecan duyuyorum… kendi ofisimizde düşünmeyeceğimiz fırsatları keşfetmek.”

Akademik işbirliklerine örnek olarak Kofman, Google’ın, Flint’teki hangi evlerin kurşun boruya sahip olduğunu tahmin etmek için bir University of Michigan projesi için fon sağladığını ve deprem artçılarını tahmin etmek için Harvard bilim insanlarıyla birlikte çalışan Google araştırmacılarını desteklediğini belirtti.

Carnegie Mellon bilgisayar bilimi ve robotik profesörü olan Andrew Moore, Pittsburgh ofisini Google için açtı, üniversiteye 2014 yılında dekan olarak döndü ve bu yıl Google’a geri dönüyor.

Başka bir Carnegie Mellon bilgisayar bilimi profesörü olan Luis von Ahn, doktora derecesini aldıktan sonra üniversitede doktora sonrası bir adım attı; şirketini Google’a sattı; Google’da personel araştırma bilimci oldu; Daha sonra doçent olmak için üniversiteye döndü. Sattığı şirket, insanlığınızı kanıtlamak için bazen çevrimiçi formların bir parçası olarak doldurmanız gereken çarpık kelime veya metin parçaları olan CAPTCHA’ları üretiyor.

Şubat ayında, Google, Pennsylvania dahil 14 eyalette yeni ofisler ve veri merkezleri açacağını veya inşa edeceğini söyledi.
Princeton’ın laboratuvar açılışında Amazon’un New York’ta yeni bir ofis kuracağı duyurusu ve Apple’ın Teksas’ta Austin’de yeni bir kampüs kuracağı duyurusu yapıldı.

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz ?

avatar
  Yorumlardan Haberdar Ol  
Bildir