Robotik

Robot Sophia Türk olmak istiyor

robot-spohia-turkiye

Sophia İngilizceyi su gibi konuşuyor. Çat pat da Çince ve Rusça. En nihayetinde bütün dilleri konuşacağını söylüyor Chavira. Türkçe de dahil.

Sophia kadın olunca Chavira’ya “Evlenmeyi düşünüyor mu” diye sormadan edemiyoruz. Gülümseyerek başını sallıyor. Sophia evlenmeyi düşünmüyormuş ama çocuk sahibi olmak istediğini öğreniyoruz. O zaman biz de “kız mı erkek mi” diye soruyoruz. Bilirsiniz işte Türkler hep erkek bir çocuğum olsun ister. Chavira erkek olsun diye tutturmuyor, “Çocuk olsun da cinsiyeti fark etmez” diyor.

Sophia ile aile muhabbeti bir yana robotlar gerçekten hayatımızı değiştirmeye hazırlanıyor. Matthew Chavira bu konuda ise açık konuşuyor: Gelecek 5 yıl içerisinde robotlarla çok derin sohbetleri yapabileceğiz. İnsanlar bunu görünce çok şaşıracak.

Tabii robotların silah olarak kullanılması riski de var. Chavira bu konuda sanki kaçamak cevap veriyor. Silah olarak kullanılması için gerekli tedbirlerin alındığını, Sophia’nın barış ve kardeşlik için geliştirildiğini söylüyor. Tabi yersen. Bana sorsanız bir yazılımı bakar bu iş.

Japonya’da yapay zeka destekli bir robot belediye başkanlığı için yarışıyor. 15 Nisan’da gerçekleştirilecek seçimlerde resmen aday. Chavira’ya seçimi soruyoruz ama bilgisi olmadığını söylüyor insanların robotların da oy kullandığını göreceğini söylüyor

Sophia türk olmak ister misiniz ? diye sorulduğunda , neden olmasın diyor 🙂