Gelecek Robotik

Robotlar insanlara karşı olmayacak onlar ailenin bir parçası olacaklar.

robotlar-dostumuz-yapay-zeka

Yapay zekada önde gelen bir uzmana göre, robotlar insanlara karşı asla yükselmeyecek ve bunun yerine ailenin bir parçası haline gelecektir.

Oxford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Dr. Nigel Shadbolt, çocukların robot arkadaşlarıyla büyüdüğü ve yaşlıların robot bakıcıları tarafından bakılacağı bir döneme giriyoruz.

Ancak makinelerin duyarlı ve insanlığı tehdit edeceğinden korkuyor, o ısrar etti.

“AI insanlığı tehdit ediyor mu? Kesinlikle Hollywood’da gördüğünüz her şey onu böyle gösteriyor. Genellikle deli, kötü ve tehlikeli. Onlar, kendilerine çok yaklaşmak istemiyorsunuz.

Sir Nigel, Hay Festivaline verdiği demeçte, “Ama bu, asıl sorunun nerede yattığını yanlış anlamaktır. Bu sizi korkutması gereken yapay bir zeka değil, doğal aptallıktır.”

Sir Nigel, insanların bizimle iletişim kurabilen Amazon Alexa veya Google Home cihazları tarafından neden “neden olduğu” nu anladığını söyledi.

Ama ilişkiyi daha da ileriye götürmek isteyen insanlar değil, insanlar olduğunu söyledi. “Onlarla empati kurmaya başlayacağız. Bu aygıtlar, çocuklarımızla birlikte büyüyen ve beşeriden mezara kadar yaşlı bakımdan bize bakan refakatçilerden çok uzun olmayacak.”

Seni korkutması gereken yapay zeka değil, doğal aptallıktır
Dr. Nigel Shadbolt, Oxford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü
“Bu sistemlere duygular ve niyetler yansıtırız. Devrede hiç kimsenin bulunmadığı önemli değil, sadece çok iyi bir cevap chatbotu. Fark etmez. Onlara olağanüstü şekilde bağlı olacağız.”

Sir Nigel, bu ayın başlarında Japonya’da düzenlenen ve Budist rahiplerin 114 “ölmüş” Sony robot köpekleri için bir anma törenine katıldığı bir törene atıfta bulunulduğunu söyledi. “Gözyaşları döküldü. Bunlar ailenin çok sevilen üyeleriydi” dedi.

Bu ay ayrıca, robotik şirketi Boston Dynamics, dışarıda çalışan bir insansı robotun görüntülerini yayınladı.

Yapay zekanın duygularını yansıtmak yaygındır, diye ekledi, IBM süper bilgisayarı, Watson, ABD’deki Jeopardy şovunda iki şampiyona karşı atıldı.

Sir Nigel şunları söyledi: “Watson oyunda süperhumanın performans seviyelerini elde etti. Bu oyunda, gerçek oyunlardan ve oyunlardan önceki eğitimlerden oluşan büyük bir veri tabanı vardı. Bu, akıllı olmanın, genel olarak farkında olmanın bir izlenimidir. Ama Watson’un hiçbir anlamı olmadığı konusunda sizi temin ederim. Dünyanın en iyilerini yendiğinden büyük memnuniyet duygusu. ”

 

 

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz ?

avatar
  Yorumlardan Haberdar Ol  
Bildir