Eğitim Yazılım

Yapay Zeka Küfürleri çözmeyi öğreniyor

yapay-zeka-kufur-sansur

Evet yanlış duymadınız, sosyal medyadaki en büyük problemlerinden biri olan istenmeyen veya küfürlü kelimeler için yapay zekanında bir fikri var.

IBM in üzerine yoğunlaştığı bir konuda bu IBM in bilim insanlarına göre cümlenin içeriği bozulmadan içerisindeki küfürlü veya istenmeyen , rahatsız edici kısmı ayıklamak mümkün.

IBM ekibi Twitter ve Reddit’ten yaklaşık 10 milyon yayın topladı. Ekip daha sonra birkaç bölümden yapay zeka (AI) algoritması hazırladı – bir parça kendi anlamını ortaya çıkarmak için verilen bir saldırı cümlesini ayrıştırdı, ikincisi bunu daha uygun bir versiyon oluşturmak için kullandı ve üçüncü bir dil olup olmadığını görmek için çevrilen cümleyi değerlendirdi. ton değişmişti. Yeni cümle daha sonra orijinaline ne kadar benzediğini görmek için geri çevrildi. Herhangi bir hata varsa, sistem buna göre düzeltildi.

Örneğin, “Cehennem uğruna, dünya sorunlarının en kötüsü” adlı bir cümle bu algoritma ile “Dünya sorunlarının en kötüsü”, oldu. Uzmanlar, sistemin nefret söylemi, küfür, ırkçılık ve cinsiyetçilik içeren yayınları ele alabileceğine inanıyor. Ancak bu, karmaşık sansür konularını ve özgür konuşmanın kısıtlanmasını artırıyor. O yüzden algoritmanın seviyesi bu sansür seviyesine göre ayarlanabilir.

IBM’in yaptığı bu çalışma her ne kadar İngilizce ve diğer dillerde kısa sürede mümkün olsada aynı şeyi Türkçe için söylemek şu aşamada pek mümkün değil sizin de bildiğiniz gibi güzel dilimiz Türkçe argo ve küfür anlamında sonsuz seçeneklere sahip ve yapay zeka nında en çok zorlanacağı dillerin başında geleceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz ?

avatar
  Yorumlardan Haberdar Ol  
Bildir