Gelecek Nedir ?

Yapay Zeka Tehlikeli mi ? Neden Tehlikeli ?

yapay-zeka-tehlikeli-mi

Evet , Aklımıza yapay zekanın neler yapabileceğini getirdikten sonra bir soru daha sormak gerekiyor, Yapay Zeka Neden Tehlikeli ?

Yapay zeka tehlikeli veya tehlikesiz diyemeyiz.Yapay zeka yı oluşturan insan ne kadar tehlikeli veya tehlikesiz dememiz daha doğru olur.

Yapay zeka betiği ve yapılacak olan yapay zeka algoritması içersinde tanımlanan çerçeve içerisinde hareket etme kapasitesine sahiptir günümüzde bir çok ülke yapay zeka ya ihtiyaç duymaktadır , bir çok teknoloji de bu tip askeri ihtiyaçlar sonrasında oluşmuş ve on yıllar sonrada normal kullanıcılara sunulmuştur.

Yapay zeka askeri ihtiyaçların en büyük nedeni anlık veri paylaşımında oluşacak mantıksal ve nesnesel kopmalardır, örneğin: Bir savaş uçağı ses hızında yol alırken pilotun yardımı ile hareketini sürdürebilir o kadar kısa süre de ses hızına ulaşan bir uçağın hareketlerini ve yapısını uzaktan anlık olarak yönetmek güç olacağı için yapay zeka burada ihtiyaç duymaktadır.

Yapay zeka kodlanan mantık ve algoritmalar sayesinde şartlar ve koşullar doğrultusunda örnekte verdiğimiz bu uçağı gerekli şekilde hatasız olarak kullanma kabiliyetine sahip olacaktır.

Gelecekte en yakın dostlarımızın yapay zeka ya sahip makineler olacağı kesin gözükmektedir, tabi ki devletlerin bu konuda gerekli önlemleri alıp kötüye kullanım için gerekli çalışmaları yapmaları hayatı önem arzetmektedir.

Yapay zekanın temeli yazılama dayandığı için önümüzdeki yıllarda yazılımda lider olan ülkeler bu konuda başı çekmeyi hedeflemektedir.

Sonuç olarak yapay zeka tehlikeli veya tehlikesiz demekten ziyade , onu oluşturacak olanlar ne kadar tehlikeli veya tehlikesiz ? dememiz daha mantıklı olur. Sizde yorumlarınızla bize bu konudaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz ?

avatar
  Yorumlardan Haberdar Ol  
Bildir