Yazılım

Yapay zeka yazılım sektöründe işsizliğe neden olabilir

yapay-zeka-yazilim-haber

Yapay zekanın geçmişi 1940’lara kadar gidiyor. Turing machine’lerine kadar gidiyor. Diyeceksiniz ki niye şimdiye kadar popüler olmadı? Kullanılıyordu ama bu kadar yaygın değildi. Bunun sebebi bir işlemci güçleri bu kadar kuvvetli değildi. İşlemci güçleri her geçen gün hızla artıyor.

Bir de bu işlemcinin gücünün artıp da işleyebileceği bir veri yoktu. Çünkü yapay zeka dediğimiz şeyin bir tecrübeye dayanması gerekiyor. Nasıl ki insanoğlu kararlarını tecrübesine dayanarak veriyor. Makinanın da elinde bilgi olması gerekiyor. İşte bu Big Data dediğimiz Volume Velocity yani çeşitliliğin artması volume’un artması veri tarafındaki hızın artması ile birlikte bunu işleyecek işlemcilerin de ortaya çıkması ile birlikte yapay zeka daha kullanılabilir bir düzeye geldi. Biz de bu trendi kaçırmıyoruz Test İstanbul adı üstünde test ile ilgili bir organizasyon, bu sene dokuzuncusunu yapacağız. Orada şunu ele alacağız: Yapay zeka yardımı ile test nasıl yapılabilir? Çünkü biz biliyoruz ki artık evet insanların yaptığı testler var bunlar manuel testler olarak geçiyor. Test uzmanlarının otomasyon araçları ile yaptığı testler var bu onların işlerini hızlandırıyor. Ama IT sektöründe artan risk ve artan complexity ile buna cevap verme düzeyimiz giderek açılıyor, edemez duruma geldik.

Burada da gündeme ne geliyor; ‘Madem biz bunu insan gücü ile bir yere kadar kapatabiliyoruz neden yapay zekadan yardım alıp bu testleri onlara yaptırmayalım? Artı onlar sayesinde elimizdeki yazılım hakkında bilgi sahibi olmayalım’ dedik. Bu denenle yazılım testlerinin gündemine doğal olarak tüm sektörlerde olduğu gibi yapay zeka da girmiş durumda.

Gözüken o ki yapay zeka ile yazılım bir arada gelişmeye devam edecek, ve yakın gelecekte bir çok yazılım oluşturulma aşamasında yapay zeka tarafından kontrol edilecek buda yazılım sektöründe köklü değişimlere neden olacak.