Gelecek Yazılım

Yapay zeka yazılımları insanı yakaladı

yapay-zeka-yazilim

Yapay zekânın babası olarak bilinen Stuart J. Russell de yaptığı konuşmada 5 yıl sonra yapay zekâlı robotların sokakta aramızda dolaşacağını belirterek, “Artık çamaşır yıkayacaklar, tarlada ekin biçecekler, size yemek pişirecekler. Fakat akşam yemeği olarak sevdiğiniz bir eşyanızı fırına atabilirler” dedi.

Yapay zekânın insanlığın sonunu getirebileceği iddialarına da cevap veren Russell, “Şu anda, yapay zekâ insanlar gibi duygulara sahip değil. İleride, yapay zekânın insanlığın yaşadığı bir dünyanın sonunu getirmemesi için onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız” diye konuştu. Russell sözlerini şöyle sürdürdü: “2010’da en iyi programlarını yüzde 30’luk hata payı oluyordu. 2015’te insanın yaptığı hata oranı yakalandı. 2017’de yüzde 2’ye düştü. Yapay zekâ insan zekâsını bir zaman geldiğinde geçecek. Ama ne zaman bilmiyoruz.

Yapay zekâ ile herkesin yaşam standardını çok üst seviyeye çıkarmak mümkün olacak. GSYH’ya baktığınızda 5-10 kat artacak, 10 milyon kere trilyon dolar net değer anlamına gelecek. İnsanların peşinde olduğu şey de bu. Google ve Facebook da bu rakamın peşinde.”

Yapay zeka ile yazılan yazılımlar günümüzde kullanıma başlandı ve giderek artmakta. Yakın zamanda insanların zekasını yakalayacak ve geçecek potansiyele sahip.